Szkoła z klasą 2.0

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiego programu "Szkoła z klasą 2.0". Program prowadzony jest  przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą” przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Agora. Ma on na celu wypracowanie zasad korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji. Ponadto autorzy programu  zachęcają nauczycieli do pracy z uczniami metodą projektów edukacyjnych z wykorzystaniem TIK i promowania Szkolnego Kodeksu 2.0. Program pomaga rozwijać umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

Jeśli chodzi o nasze działania to w I półroczu wypracujemy i wprowadzimy Kodeks 2.0, co poprzedzone będzie klasowymi debatami, a następnie szkolną debatą, dotyczącą korzystania z nowych mediów w nauczaniu, uczeniu się i życiu szkoły. Następnie uczniowie będą mieli okazję wykazać się wiedzą i umiejętnościami, przygotowując zajęcia Uczymy z TIK. Ponadto testować będziemy wypracowany podczas debaty szkolnej Kodeks 2.0.

W II półroczu z kolei stawiamy na pracę metodą projektów edukacyjnych wykorzystujących nowe technologie - projekty związane są ze sprawnością Działamy z TIK. Każdy nauczyciel zrealizuje z grupą uczniów projekt lub cykl zajęć z wykorzystaniem wybranych narzędzi i programów. Chcielibyśmy, aby nasz program przyczynił się do popularyzacji tych atrakcyjnych dla uczniów – a zarazem skutecznych – sposobów nauczania.

Na zakończenie programu, uczestnicy przedstawią swoje osiągnięcia oraz wspólnie wypracowany kodeks na  Szkolnym Festiwalu 2.0.

Koordynatorem programu jest p. Jolanta Wewiurska, która realizować będzie także zadania nauczyciela,  czynny udział bierze także p. dytektor Danuta Horodecka-Kotys oraz p. Renata Bańczak i p. Katarzyna Łącka.

Ponadto w ramach udziału w programie uczniowie prowadzą blogi. Oto adres pierwszego z nich: