„Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”

Uczniowie klas 1- 3 szkoły podstawowej w tym roku szkolnym przystąpili do międzynarodowego programu edukacyjnego „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”, którego celem jest edukowanie dzieci na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przyjaznej dla środowiska motoryzacji.

Głównym organizatorem akcji jest koncern Renault.

W listopadzie uczniowie otrzymali zestawy „Droga i Ja” , które powstały we współpracy z ekspertami z zakresu prewencji, bezpieczeństwa na drodze, ochrony środowiska i nauczania. Mają one na celu wykształcić u dzieci prawidłowe i bezpieczne zachowania na drodze, przyczynić się do lepszego zrozumienia koncepcji mobilności, a nauczycielowi pomóc w prowadzeniu lekcji.

Zestawy składają się z dwóch części podzielonych tematycznie: "Bezpieczeństwo dla wszystkich"
i "Mobilność dla wszystkich". Każda z części zawiera różne narzędzia dydaktyczne, którymi można się posługiwać bezpośrednio na lekcjach, w dwóch kategoriach wiekowych: od 6 do 9 lat i od 10 do 12 lat.

Pakiety „Droga i Ja” zawierają zeszyty ćwiczeń i testy dla uczniów, materiały dydaktyczne dla nauczyciela oraz plakat edukacyjny.

Zagadnienia poruszane w zeszytach:

Dzieci młodsze – bezpieczeństwo:
1. Bezpiecznie przechodzę przez jezdnię.

2. Rozumiem znaki drogowe.

3. Poruszam się, kiedy jest ciemno.

4. Jeżdżę na rowerze.

5. Wsiadam do samochodu.

Dzieci młodsze – mobilność:

1.Historia samochodu.

2. Samochody i recykling.

3. Przemieszczanie się w okolicach szkoły.

4. Pieszy autobus.

5. Eko-dojazdy.