XXI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

1 czerwca 2015 roku dwie  uczennice gimnazjum: Kinga Świerad i Adriana Ogrodnik pod opieką p. Jolanty Wewiurskiej wzięły udział w  XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Województwo podkarpackie podczas SDiM reprezentowało 30 posłów i posłanek. Tematem wiodącym tegorocznych obrad młodych posłanek i posłów był temat „Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”. Udział w obradach młodych polityków wzięli m.in.: premier Ewa Kopacz, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

XXI Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym, zorganizowanym przez Kancelarię Sejmu w porozumieniu z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

W tym roku zadaniem uczniów ubiegających się o mandat posła lub posłanki na XXI sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży było przeprowadzenie wśród młodych mieszkańców swojego regionu – badania dotyczącego miejsc, w których spędzają czas po zajęciach szkolnych i odpowiedzi na następujące pytania: „Czy są w naszej okolicy miejsca, w których nikt nie spaceruje? Czy bycie rowerzystą i rowerzystką w naszej miejscowości lub wsi jest przyjemne i bezpieczne?

Do projektu zgłosiło się 525 dwuosobowych zespołów. Na podstawie oceny przeprowadzonych przez uczniów badań zakwalifikowanych zostało 460 młodych parlamentarzystów, którzy zebrali się 1 czerwca przy ul. Wiejskiej. Dzień wcześniej, tj. 31 maja młodzi parlamentarzyści spotkali sie na warsztatach, podczas których pracowali z trenerami i trenerkami nad swoimi umiejętnościami lidera/ki, mówcy, animatora/ki, działacza/ki, socjologa/socjolożki. Warsztaty były świetną okazją nie tylko do nauki, ale zabawy, integracji i  wymiany doświadczeń.