Andrzejki-wieczór wróżb Andrzejkowych

24 i 25 listopada 2010 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wieczorkach wróżb Andrzejkowych,  po których miały miejsce dyskoteki. 24.XI  bawili się uczniowie klas 4-6 SP, a 25.XI przed południem uczniowie klas O-3 SP, a wieczorem gimnazjaliści z klas I-III.

Dawniej istotną część wieczoru andrzejkowego stanowiły wróżby, mające obecnie charakter zabawowy. Lano na wodę ołów, obecnie leje się wosk. Z uformowanych w ten sposób figur przepowiadano przyszłość. Można ją odczytywać pod światło, co cień pokaże,np. jaki zawód będzie miał chłopiec w przyszłości, kwiat wróży piękne życie lub piękną żonę. Ponadto dziewczyny rzucały but za siebie, obierano jabłka, a z obierek odczytywano pierwszą literę imienia przyszłego męża. Co przyśniło się w wigilię świętego Andrzeja, to miało się spełnić. Wieczorem panny wychodziły na podwórko i ze słomianego dachu wyrywały garść słomek. Jeśli była ich parzysta ilość, wróżyło to zamążpójście. Puszczano na wodę dwa listki mirtu. Jeżeli zetkną się, wkrótce będzie wesele. Zdejmowano lewe buty, który but pierwszy dojdzie do drzwi, ta dziewczyna wyjdzie za mąż.  W innej wróżbie z kolei do izby wpuszczano gąsiora. Do której panny podszedł, ta wychodziła za mąż. Dziewczyny również zaglądały do studni, by zobaczyć w niej odbicie przyszłego męża.