XXII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

1 czerwca 2016 roku sześciu uczeniów gimnazjum: Wiktoria  Dąbek, Katarzyna Jaracz, Roksana Michaliszyn, Dominika Wancewicz, Igor Kowalski i Mikołaj Kowalski pod opieką p. Jolanty Wewiurskiej wzięło udział w  XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Województwo podkarpackie podczas SDiM reprezentowało 28 posłów i posłanek. Tematem przewodnim tegorocznego posiedzenia były  Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości. W projekcie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, którzy w czasie siedmiotygodniowej rekrutacji musieli podjąć działania animacyjno-badawcze związane z wybranym miejscem pamięci.

1 czerwca  młodzi posłowie spotkali się w Sali Posiedzeń Sejmu by wspólnie przegłosować wypracowaną wcześniej uchwałę. Obrady otworzył marszałek Marek Kuchciński. Udział w obradach młodych polityków wzięli m.in.: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz Łukasz Kamiński – prezes, zaproszonego pierwszy raz do udziału w organizacji SDiM, Instytutu Pamięci Narodowej.

Głównym organizatorem XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży była Kancelaria Sejmu wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej. Sejm Dzieci i Młodzieży to pierwszy dziecięco-młodzieżowy parlament w Europie. Młodzi posłowie, wyłonieni w konkursie dla uczniów zasiedli w sejmowych ławach po raz pierwszy w 1994 roku z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej. Obecnie podobne przedsięwzięcia są realizowane m.in. w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach. Podczas posiedzeń SDiM młodzi parlamentarzyści obradują o aktualnych kwestiach społeczno-politycznych, kulturalnych i gospodarczych. Jest to dla nich wyjątkowa okazja do pogłębiania swojej wiedzy o funkcjonowaniu demokracji parlamentarnej oraz impuls do aktywnego uczestniczenia w społeczeństwie obywatelskim, samodzielnego myślenia i budowania własnych opinii o otaczającym świecie.

Poniżej tekst uchwały XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży: