Narodowe Czytanie

7 września 2016 roku w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W akcji wzięli udział nie tylko uczniowie, ale także dyrekcja szkoły, nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.

To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku Polacy czytali  „Lalkę” Bolesława Prusa.