Wycieczka do Oblęgorka i Chęcin

29 września 2016 roku grupa 45 uczniów z klas 5-6 SP i I-III gimnazjum pod opieką p. dyr. Danuty Horodeckiej-Kotys, p. Jolanty Wewiurskiej i p. Jarosława Maszlucha uczestniczyła w wycieczc do Oblęgorka i Chęcin. Wybór miejsc nie był przypadkowy, w związku z tym, że Parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, postanowiliśmy odwiedzić Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Oblęgorek oczarował mnie zupełnie.... pisał Sienkiewicz w jednym z listów. Majątek ofiarowany Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie w 1900 roku, z okazji jubileuszu 25–lecia pracy literackiej, został w 1956 roku przekazany przez jego dzieci na rzecz utworzenia muzeum, które otwarto 26 października 1958 r. Jego pierwszym kustoszem została synowa pisarza - Zuzanna Sienkiewicz. Położony na skarpie pałacyk, wybudowany został w latach 1900 – 1902. Pisarz traktował go jako letnią rezydencję. Stoi on, jak niegdyś, w starym parku, a wiedzie do niego piękna, 4-rzędowa aleja lipowa.

Drugim miejscm odwiedzonym przez nas podczas wycieczki był zamek w Chęcinach, a kolejnym Jaskinia "Raj" - jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

Dodatkowo uczniowie mieli okazję odwiedzić PIERWSZE CENTRUM NEANEDRTALCZYKA, w którym to  zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki.

Fotorelacja w galerii: