Wycieczka do Rzeszowa i Zagórza

19 września 2018 roku uczniowie klasy 3 gimnazjum pod opieką p.o. dyrektora szkoły - p. Jolanty Wewiurskiej i p. Renaty Bańczak uczestniczyli w wycieczce pod hasłem "Z historią w tle". Pierwszym punktem był udział w seanasie filmowym w kinie Helios w Rzeszowie. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film pt.: "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Jest to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. Drugim punktem wycieczki było zwiedzenie klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu. W czasach swojej świetności klasztor robił duże wrażenie. Niestety, burzliwe koleje dziejów nie oszczędziły budowli. Klasztor był oblegany i zniszczony podczas Konfederacji Barskiej, niemal doszczętnie spłonął w 1822 roku – po tych tragediach miejsce to już nie wróciło do dawnej świetności. Przez wiele lat zabudowania klasztorne niszczały. Teren zaczęto porządkować po 1989 roku: wzmocniono mury i prezbiterium, odbudowano też wieżę. Wzdłuż drogi, która prowadzi do klasztoru zostały ustawione stacje drogi krzyżowej, które wykonali lokalni artyści.